2500TL’ye AMD tabanlı FP oyuncu sistemi!

Dolardı miningti derken masaüstü toplayıcılığı zor günler yaşıyor ve bir iki hafta bile fiyatlarda hatrı sayılır oynamalara yol açıyor. Bunun nedeni bizim konumuz değil deyip Mayıs 2018’da bize göre en FP canavarı sisteme geçelim.

 

 

Fiyatlar sistemi topladığımız esnada geçerli olan miktarlardır, parçaların en ucuz fiyatlarına başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kargo masrafları dahil değildir.

 

İşlemci (508TL)

AMD Ryzen 3 2200G  – İşlemci olarak AMD 2200G ile intel i3 8100 arasında çok gidip geldik. Sadece oyun oynanacak bir sistemde hala intelin üstünlüğü bulunabilir ama başka herhangi bir şey yapacaksanız ve ilerde daha iyi bir işlemciye geçecekseniz şu an için bütçe dostu işlemci 2200G (bütçesi biraz daha yüksek olan 1300X’e bakabilir.). Eğer intelin 8100’e uyumlu yeni ucuz anakartlarından alırsanız daha sonra overclock yapabileceğiniz 8700K gibi bir işlemciyi bu ucuz anakartla kullanamazsınız. Fakat AMD 2200G zaten overclock yapılabiliyor ve sonradan aynı anakart ile daha iyi AMD işlemciler de kullanılabilir.

 

Anakart (274TL)

Gigabyte GA-A320M-HD2 – Kısacası işlemciyle uyumlu(kartın versiyonuna göre bios update gerekebilir; satın alırken aldığınız yere sormaya unutmayın!) en ucuz anakartı seçtik. Bütçe dostu sistemlerde daha iyi anakartın kullanıcıya katacağı yarar daha iyi ekran kartından daha düşük olduğu için en ucuzu seçip geçin.

 

Ekran Kartı (949TL)

Zotac GTX 1050 Mini Ti – Bilen biliyor ekran kartları mining kabusu yüzünden komik fiyatlara ulaştı. Bu yüzden ekran kartını mümkün olduğunca ihtiyacınıza göre seçmelisiniz. Eğer büyük bir çoğunlukla CS GO, LoL gibi düşük grafikli online oyunlar oynuyorsanız biraz daha bütçeyi kısıp rx560’a yönelebilir hatta işlemcinin içinde varolan entegre ekran işlemcisini bile kullabilirsiniz. Eğer hem param var hem de Witcher 3 gibi daha grafik yükü ağır olan oyunları 1080P oynamak istiyorum derseniz gtx1060’a yönelin. FP dengesi benim yaşam amacım hiçbir şeye gerektiğinden fazla para vermem derseniz şu anki, -canavar olmasa da- FP dengesi tatlı bir noktada duran 1050ti ile yolunuza devam edin gerekirse Low/Medium ayarlarda takılın.

 

Bellek (379TL)

crucial 8gb ddr4 2400 ile ilgili görsel sonucu

Crucial 8GB DDR4 2400MHz – Bellek konusunda şöyle bir durum var; ya sonuna kadar bütçe sıkıp bulduğunuz en ucuz ve dandik olmayan 8GB ram ile devam edersiniz, ya da özellikle AMD’nin ryzen işlemcileri bellek hızı açı olduğundan biraz daha harcayıp 3200mhz ram alırsınız. Arada birkaç FPS farkedecek, değer mi konusu cebizindeki deliklere bağlı.

 

Sabit Disk (189TL)

Western Digital Caviar Blue 1TB ile ilgili görsel sonucu

WD Caviar Blue 1TB – Son zamanların en çok satan sabit disklerinden söylenecek çok bir şey yok bildiğimiz dönen disk. Yola bununla başlayıp elinize geçen ilk parayla mutlaka en az 120GB’lık bir SSD alın çağ dışı kalmayın.

 

Güç Kaynağı (135TL)

Nagas Ao350 350W – Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gereken iki nokta var. İlki sisteminizin ne kadar güce ihtiyaç duyabileceğini bilmek. Bunu en kolay, ekran kartınızın sitesinde önerilen güç kaynağına bakarak bulabilirsiniz. Bizim sistemdeki 1050Ti’a 300W önermişler unutmayın ki teknoloji her zaman daha ufak ve daha az enerji harcayacak ürünleri ortaya çıkarmak amacıyla gelişiyor; eskisi gibi 600-750w güç kaynaklarına tek işlemci ve tek ekran kartı(gtx1080 gibi manyaklar farklı senaryolar oluşturabilir) ile muhtemelen ihtiyaç duymazsınız. İhtiyacımızdan fazla Watt’a gerek olmadığından bahsettik, ikinci nokta yine bununla bağlantılı; güç kaynakları çoğu zaman üstlerinde yazan büyük rakamda enerji veremezler. Burda devreye verimlilik giriyor. Güç kaynağı alacağınız zaman günümüz parçaları 12V ile çalıştığından örnek olarak 400w gücün ne kadarını 12V üzerinden verebildiğine bakmalısınız. Eğer 400w’ın 230w’ını anca verebiliyorsa hemen kaçın; asıl rakama ne kadar yakın olursa ör 350w, o kadar iyi olur. Eğer bu kadar detaylı düşünmek istemiyorsanız güç kaynağıının özellikleri arasında 80+ bronze yazısı arayın varsa fena değildir.

 

Kasa (150TL)

Dark F40 ile ilgili görsel sonucu

Dark F40 – Kasa, bilgisayar performansınızda havalandırma gibi biraz daha ikincil etmenlerden ötürü etkisi olabilen fakat çok ince düşünemeyecek kadar sıkı bütçeniz olduğunda çok da önem teşkil etmeyen bir bileşendir. Eğer oyuncu kasası ledli olur derseniz bulduğunuz en ucuz ışıklı kasayı alın gitsin. Biz de kasayı seçerken ucuz olsun, biraz daha tanıdık bir marka olsun, ledli olsun bizim olsun diye düşündük.

 

Toplam 2584Tl etti. Bu bileşenler bize göre FP bir oyuncu sistemi olmanın azıcık lükse kaçmış hali. Buna alternatif ve cepleri rahatlatacak bir sistemde rx560 kullanabilirsiniz. 1080P Low/Medium ayarlarda muhtemelen her oyunu çalıştıracak olması dışında, 1080P High ayarlarda Witcher3’de 40 civarında FPS alıyor ki aslında bu FP ürünü olmasına güzel bir sebep; freesync monitörünüz varsa o da ayrı bir artı. rx560 ile de bu sistem 2250TL civarı tutacak ki aradaki 300 küsür lira fark grafik açı oyunlarda 10-20 FPS anlamına gelebilir, buna göre düşünmek lazım.

Siz bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yazmayı unutmayın!

 

Bu yazıyı paylaş:

canavar Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir